Live Sessions

If a prerecorded talk on YouTube attracts your attention, you can either leave a comment below the video on YouTube, or talk to the speaker during a live discussion. In essence we are using the concept of "inverted classroom" for a research conference.

How do the live sessions work?

  • There are 20 minute invited opening talks (live), followed by a 10 minute discussion.

  • Following the live talk there will be discussions of several prerecorded talks that participants can watch on YouTube before or during the conference mornings. Contributed speakers will start to recall the content of their talk (about 2 minutes). The following open discussion (questions, suggestions, remarks, new ideas) is chaired by a moderator.

Everyone is welcome to join the discussions! Just give it a try! The sessions will not be recorded!

List of live discussions according to sessions

1. Stochastic analysis (Chairs: Max von Renesse, Mathias Beiglböck)

Session 1 (Monday, 12:00) - zoom room 3:

Session 2 (Monday, 13:45) - zoom room 3:

  • Sascha Troscheit (Wien, invited live talk): Dimension theory and quasi-symmetric embeddability in random geometry

  • Oleg Butkovsky (Berlin, invited live talk): Regularization by noise via stochastic sewing with random controls

  • Wolfgang Bock (Kaiserslautern, invited live talk): Stochastic Quantization of the fractional Edwards measure

Session 3 (Tuesday, 12:00) - zoom room 5:

Session 4 (Tuesday, 13:45) - zoom room 5:

Session 5 (Wednesday, 13:45) - zoom room 3:

  • Vitalii Konarovskyi (Leipzig, invited live talk): Sticky-reflected stochastic heat equation driven by colored noise

  • Aleksandra Zimmermann (Duisburg-Essen, invited live talk): A finite volume scheme for a stochastic heat equation driven by multiplicative noise

  • Benjamin Gess (Bielefeld/Leipzig, invited live talk): The stochastic thin film equation

Session 6 (Thursday, 12:00) - zoom room 5:

2. Spatial stochastics and random structures (Chairs: Peter Mörters, Matthias Reitzner)

Session 1 (Monday, 13:45) - moderator Matthias Reitzner - zoom room 4:

Session 2 (Tuesday, 12:00) - moderator Markus Heydenreich - zoom room 3:

Session 3 (Wednesday, 12:00) - moderator Matthias Schulte - zoom room 2:


Session 4 (Thursday, 12:00) - moderator Anna Gusakova - zoom room 3:


Session 5 (Friday, 12:00) - moderator Peter Mörters - zoom room 3:

3. Limit theorems, large deviations and extremes (Chairs: Anja Janssen, Hanna Döring)

Session 1 (Monday, 13:45) - moderator Alexander Schnurr - zoom room 5:

Session 2 (Tuesday, 13:45) - moderator Wolfgang König - zoom room 1:

Session 3 (Wednesday, 12:00) - moderator Sebastian Engelke - zoom room 1:

Session 4 (Thursday, 12:00) - moderator Anja Janssen - zoom room 1:

Session 5 (Thursday, 13:45) - moderator Christoph Thäle - zoom room 1:

4. Finance, insurance and risk: Modelling (Chairs: Kathrin Glau, Thomas Mikosch)

Session 1 (Monday, 12:00) - moderator Kathrin Glau - zoom room 1:

Session 2 (Monday, 13:45) - moderator Thomas Mikosch - zoom room 1:

Session 3 (Tuesday, 12:00) - moderator Birgit Rudloff - zoom room 1:

Session 4 (Wednesday, 13:45) - Luitgard Veraart - zoom room 1:

Session 5 (Wednesday, 15:30) - moderator Kathrin Glau - zoom room 1:

Session 6 (Thursday, 13:45) - moderator Thorsten Schmidt - zoom room 3:

Session 7 (Friday, 13:45) - Laurence Carassus - zoom room 2:

5. Finance, insurance and risk: Statistics (Chairs: Jeanette Wörner, Johanna Ziegel)

Session 1 (Tuesday, 15:30) - moderators Jeannette Woerner & Johanna Ziegel - zoom room 1:

6. Stochastic modelling in biology (Chairs: Maite Wilke Berenguer, Martin Möhle)

Session 1 (Monday, 12:00) - zoom room 4:

Session 2 (Wednesday, 12:00) - zoom room 5:

Session 3 (Wednesday, 13:45) - zoom room 5:

Session 4 (Friday, 12:00) - zoom room 5:

Session 5 (Friday, 13:45) - zoom room 5:

7. Stochastic modelling in physics and engineering (Chairs: Silke Rolles, Volker Betz)

Session 1 (Tuesday, 13:45) - moderator Silke Rolles - zoom room 2:

Session 2 (Tuesday, 15:30) - moderator Silke Rolles - zoom room 2:

Session 3 (Friday, 13:45) - moderator Volker Betz - zoom room 3:

8. Stochastic optimization and operations research (Chairs: Nicole Bäuerle, Hanspeter Schmidli)

Session 1 (Monday, 13:45) - moderator Nicole Bäuerle - zoom room 6:

Session 2 (Tuesday, 13:45) - moderator Hanspeter Schmidli - zoom room 3:

Session 3 (Tuesday, 15:30) - moderator Nicole Bäuerle - zoom room 3:

Session 4 (Wednesday, 15:30) - moderator Hanspeter Schmidli - zoom room 5:

9. Stochastic processes: Theory and statistics (Chairs: Mark Podolskij, Alexander Schnurr)

Session 1 (Monday, 12:00) - moderator Mark Podolskij - zoom room 5:

Session 2 (Tuesday, 15:30) - moderator Markus Bibinger - zoom room 5:

Session 3 (Wednesday, 13:45) - moderator Fabian Mies - zoom room 4:

Session 4 (Wednesday, 15:30) - moderator Carsten Chong - zoom room 4:

Session 5 (Thursday, 12:00) - moderator Franziska Kühn - zoom room 4:

Session 6 (Friday, 12:00) - moderator Alexander Schnurr - zoom room 6:

10. Time series (Chairs: Carsten Jentsch, Axel Bücher)

Session 1 (Tuesday, 13:45) - moderator Anne Leucht - zoom room 6:


Session 2 (Wednesday, 15:30) - moderator Carsten Jentsch - zoom room 6:

Session 3 (Friday, 13:45) - moderator Axel Bücher - zoom room 6:

11. Statistical learning and computational statistics (Chairs: Nicole Mücke, Michael Vogt)

Session 1 (Wednesday, 13:45) - moderator Michael Vogt - zoom room 2:

Session 2 (Wednesday, 15:30) - moderator Sophie Langer - zoom room 2:

Session 3 (Friday, 12:00) - moderator Bernhard Stankewitz - zoom room 4:

Session 4 (Friday, 13:45) - moderator Nicole Mücke- zoom room 4:

12. Nonparametric and asymptotic statistics (Chairs: Ursula Müller, Tatyana Krivobokova)

Session 1 (Monday, 12:00) - moderator Enno Mammen - zoom room 2:

Session 2 (Monday, 13:45) - moderator Jan Johannes - zoom room 2:

Session 3 (Tuesday, 12:00) - moderator Tatyana Krivobokova - zoom room 2:

Session 4 (Thursday, 12:00) - moderator Angelika Rohde - zoom room 2:

Session 5 (Thursday, 13:45) - moderator Hajo Holzmann - zoom room 2:

13. Statistical methodology (Chairs: Alexander Meister, Mathias Trabs)

Session 1 (Tuesday, 12:00) - moderator Alexander Meister - zoom room 4:

Session 2 (Tuesday, 13:45) - moderator Mathias Trabs - zoom room 4:

Session 3 (Wednesday, 12:00) - moderator Mathias Trabs - zoom room 4:

14. S(P)DEs: Theory and Numerics (Chairs: Arnulf Jentzen, Thomas Kruse)

Session 1 (Tuesday, 15:30) - moderator Arnulf Jentzen - zoom room 4:

Session 2 (Wednesday, 12:00) - moderator Patrick Cheridito - zoom room 3:


Session 3 (Wednesday, 15:30) - moderator Thomas Kruse - zoom room 3:

Session 4 (Thursday, 13:45) - moderator Larisa Yaroslavtseva - zoom room 4:

Session 5 (Friday, 12:00) - moderator Martin Hutzenthaler - zoom room 2: